> Anasayfa
Ürün Kategorileri
Günün en çok izlenen ürünü
Ş.G 1
Haber Bülteni

 

Çocuk Oyun Parkı Güvenlik Kuralları

 

 

Güvenli bir çocuk oyun alanı veya çocuk parkı için genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

1. Çocuk oyun alanı malzemeleri altında ve etrafında kalan alanlar çocukların düşmesi halinde yaralanmasını engellemek için ahşap talaşı, kum gibi yumuşak dolgu malzemeleriyle doldurulmalıdır. Bu dolgu minimum 30 santimetre olmalıdır.

2. 180 cm ve üzeri düşme riski olan çocuk oyun grubu ekipmanlarının altı kauçuk gibi yumuşak bir malzemeyle kaplamalıdır.

3. Çocuk Parkı ekipmanları arasındaki mesafe 180 cm ve üzeri olacak şekilde ayarlanmalıdır. Böylece çocukların bir üniteden diğerine geçmesi daha kolay ve güvenli olacaktır.

4.  Salıncakların altındaki açık kancalar, vidaların uç kısımları gibi dışa çıkık ayrıntılar bırakılmamalıdır. Bu türden parçalar çocukların yaralanmasına ya da elbiselerinin takılarak düşmesine sebep olabilir

5. Platforlar arası açıklıklar, korkuluklar ve merdiven arası aralıklar tehlike yaratacak genişlik aralığında olmamalıdır. Ya 9 cm den küçük, ya da 25 cm den daha büyük olmamalıdır. Bu iki değer arsında kalan açıklıklar çocukların kafa, ayak ya da ellerinin sıkışması için tehlike oluşturabilmektedir.
6. Çocuk oyun parkı içindeki ekipmanlar kesinlikle keskin kenar, sivri yüzey içermemelidir. Tahterevalli, zıpzıp gibi sallanan ya da hareket eden parçalar çocukların parmaklarını sıkıştırmayacak şekilde dizayn edilmelidir.

7. Çocuk oyun alanı zemininde ayak takılabilecek ağaç kökü, taş, agaç dalı vs gibi şeyler bulunmamalıdır.
8. Platformların, yürüyüş yollarının ve rampaların kenarında mutlaka korkuluklar bulunmalıdır.
9. Kurulumu yapılan çocuk parkı periyodik olarak bakımdan geçirilmelidir. Aşınan parçalar değiştirilmeli, eksik parçalar tamamlanmalı. Güvenlik noktaları tekrar gözden geçirilmelidir.
10. Kurulan çocuk parkı ebeveynlerin çocuklarını rahat gözlemleyeceği şekilde olmalıdır.

Yeni Ürün
Ş.OG 17
Diğer Bilgilerimiz